Jak o len pečovat

Len se moc nešpiní, ale někdy se prát musí. Ideální je látku namočit předem alespoň na půl hodiny (ne však víc, než 12 hodin) do měkké vody. V případě tvrdé vody přidat změkčovač. Zkušené hospodyňky hned sáhnou po sodě bikarboně, firma Yellow&Blue má speciální směs s názvem změkčovač vody.

  • U sody bikarbony jste se možná setkali s informací, že má při přidání do „praní“ i bělící schopnosti. My jsme při „pouhém“ namáčení lněných látek (1 vrchovatá lžíce na čtvrtinu vany) tuto vlastnost nepozorovali.

Perte v gelu na barevné prádlo, bez bělidel. Mýdlový gel, na našem trhu značka Jelen, je nejlepší, ale stačí i obyčejný gel na barevné bavlněné prádlo.  

  • Proč ne prášek? Ten má v sobě protihrudkující přísady, které lněnému vláknu nedělají dobře.

Oděvy perte v ruce ve 30°C, max 40°C. Pří ručním praní důkladně vymáchejte ve studené vodě. Poté z něj rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody (nekroutit), na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který oděv rozložíte a vytvarujete a poté začnete ručník postupně i s výrobkem pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku (znáte z péče o vlněné svetry). Potom oděv volně rozložte a vytvarujte na suchý ručník a nechte volně doschnout ve stínu. Nakonec „přelízněte“ z rubu napařovačkou, aby byla zachována krásná ležérní pomačkanost lnu. Látka bude každým dalším praním a nošením příjemnější.

  • Čím vyšší teplota, tím víc se len sráží. Velký vliv na  srážení má i mechanické tření. Takže kombinací praní pračce, teplotou 60°C a ždímáním srazíte látku o 4%-5%. Nakropením a tlakem při žehlení zase látku částečně vytáhnete.

Ložní povlečení a ubrusy perte samozřejmě v pračce, ovšem samostatně, aby měl praný kus co nejvíce prostoru. Dobré zkušenosti jsou s tím, když se látka (ložní povlečení, ubrusy) do pračky složí (jako do skříně). Nevznikají tak diagonální lomy. Teplotu můžete zvednout na 60°C, pokud máte na sražení přidáno. Odstřeďujte co nejméně. Srážlivost se snaží výroba co nejvíce omezit. Úpravou, sanforizací, se někdy podaří srážlivost omezit téměř na nulu (po osnově nebo po útku, nikdy najednou). Standard jsou 4%. Bohužel se hodnoty stážlivosti liší s každou objednávkou nové kolekce, takže je dobré si srážlivost předem ověřit.  Len se mačká, je to jeho základní vlastnost.

Žehlit či ne?

Záleží na Vašich požadavcích na mačkavost. Většina žen se v dnešní době žehlení vyhýbá. Pro ně má radu ErmaBe: „přelízněte“ oděv z rubu napařovačkou (žehlička na 2 puntíky), aby byla zachována krásná ležérní pomačkanost lnu.

  • V každém případě se len přežehlením stává měkčím. 

Ti, kdo žehlí rádi, ví, že žehlením za vlhka se může len vyhladit téměř do rovna. Při použití speciálních přípravků (škrobů) na vyztužení látek (používá se např. pro límečky u košil), můžete len vyžehlit úplně…

  • V případě ložního povlečení je jasné, že po prvním vyspání bude len pomačkaný…takže doporučujeme také jen lehké „přelíznutí“, aby změknul. 

V případě závěsů je nutné žehlit. Drobné zmačkání můžete sjednotit jemným nakropením pomocí rozprašovače vody (na kytky). Útěchou budiž, že závěsy se perou málo.

U ubrusů si nedovedu představit, že by bylo jídlo servírováno na nevyžehlený (přestože některé fotografie se zmačkaným ubrusem vypadají úchvatně). Častým praním len měkne, takže to bude stále snažší.

  • K lněným ubrusům se ještě hodí poznámka o čištění skvrn: opatrně s odstraňovači skvrn (často obsahují bělidla).

Zkušenosti s používáním aviváží a sušiček se různí. Záleží asi na značkách i postupech. Vyzkoušejte a napište!

  • Věříme, že se budete z lněných výrobků dlouho těšit. Až doslouží, vrátí se do koloběhu přírody stoprocentně, bez vedlejších účinků.

Sepsala Eva Jandíková 

(s použitím zkušeností nejbližších odběratelů a dalších uživatelů lněných látek).

1_len.jpg
J